Jak powstaje tektura i karton? Gdzie są wykorzystywane?
Wiele osób stosuje wymienne pojęcia tektury i kartonu, natomiast są to dwa zupełnie inne materiały papiernicze. Różnią się one wyglądem, cechami, zastosowaniem oraz procesem powstawania. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak powstaje tektura, karton oraz pudełka.
Jak powstaje tektura? Co wykorzystuje się do jej stworzenia?
Tektura jest materiałem, który powstaje ze sklejenia co najmniej dwóch warstw masy papierniczej. Najczęściej spotykamy się z tekturą trójwarstwową (posiada jedną warstwę falistą pomiędzy dwoma warstwami płaskimi), którą wykorzystuje się m.in. do produkcji kartonów. Istnieją także inne rodzaje tektury, m.in. pięciowarstwowe, czy też wykorzystywane do produkcji mebli.
Do stworzenia tego materiału wykorzystuje się masę papierniczą, która składa się z celulozy, ścieru, makulatury oraz wypełniaczy i dodatków. Ten materiał powstaje w dużym stopniu z surowców pochodzących z recyklingu, dlatego jest on ekologiczny. Istnieje także tektura lita tapicerska wykorzystywana do produkcji mebli, która powstaje w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.
Jak powstaje karton (materiał) i gdzie się go wykorzystuje?
Karton jest materiałem znacznie cieńszym, jego gramatura wynosi od 160 g/m2 do 500 g/m2. Do jego stworzenia również wykorzystuje się masę papierniczą, która może pochodzić w znacznym stopniu z produktów z recyklingu. Jednocześnie karton w odróżnieniu od tektury jest elastyczny i nie łamie się podczas wyginania. Wykorzystuje się go m.in. do druku, produkcji książeczek kartonowych dla dzieci, okładek książkowych, pocztówek, teczek biurowych. Z kartonu powstają także mniejsze opakowania, np. pudełka na suchą żywność.
Jak powstają kartony (opakowania) i z jakich materiałów?
Duże pudełka także określane są mianem kartonów. Są one wykorzystywane podczas pakowania towarów, transportu, wysyłki, mogą być używane podczas przeprowadzek. Kartony wykonuje się z tektury, dzięki czemu cechują się wysoką wytrzymałością, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska — mogą zostać przetworzone i wykorzystane do wytwarzania masy papierniczej.
Wyróżniamy różne rodzaje kartonów. Najpopularniejsze są pudła klapowe. Mogą one przyjmować niemal dowolne rozmiary, do ich zamknięcia konieczne jest użycie np. taśmy. Jednocześnie coraz popularniejsze są pudełka fasonowe, które umożliwiają szybkie i proste pakowanie produktów do wysyłki.
Do wyprodukowania kartonu niezbędny jest odpowiedni wykrojnik, który projektuje się indywidualnie, na potrzeby konkretnego pudełka. Wykrojnik umożliwia szybkie i precyzyjne wycinanie określonych kształtów z tektury, które następnie należy złożyć w karton.