biuro@pak-system.pl

Masz pytania? Zadzwoń: 790 700 241

Recykling papieru. Co powstaje z makulatury?

Recykling papieru. Co powstaje z makulatury?

Segregacja papieru jest istotna, ponieważ umożliwia ponowne wykorzystanie tego surowca. Jednak do czego wykorzystuje się makulaturę i jakie jest jej znaczenie w przemyśle papierniczym? Jaki jest wpływ recyklingu na środowisko naturalne?

Różne rodzaje makulatury w procesie recyklingu

Pomimo że do pojemnika na papier wrzucamy zarówno tekturę, kartonowe opakowania, jak i zwykłą prasę, to makulatura jest dzielona na 4 główne rodzaje. W ich ramach wyróżnia się dodatkowo ponad 50 odmian.

Obecnie z makulatury tworzona jest m.in. tektura. Dzięki temu opakowania tekturowe, wypełniacze z tego surowca są wykonane w znacznym stopniu z materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto makulaturę wykorzystuje się także do tworzenia papieru toaletowego i ręczników papierowych. A od lat 90. XX wieku wykorzystuje się ją także do produkcji papieru gazetowego, dziś coraz częściej używa się makulatury w gazetach, książkach, a nawet zeszytach.

Jak recykling papieru pomaga przyrodzie?

Szacuje się, że produkcja jednej tony papieru z makulatury pozwala ochronić przed wycinką około 17 drzew. Liczba może nie robić wrażenia. Jednak według danych EPA w Stanach Zjednoczonych, w 2017 roku wyprodukowano 67 mln ton papieru. Wskaźnik recyklingu szacuje się na poziomie 65,9%, co oznacza, że 44,2 mln ton wyprodukowanych dzięki makulaturze. Oznacza to, że rocznie tylko w Stanach, dzięki ponownemu wykorzystaniu papieru uratowano życie ponad 750 mln drzew!

Należy zauważyć, że recykling papieru to nie tylko ochrona drzew przed ścięciem. Przetwarzanie pozwala także zaoszczędzić energię. Produkcja z makulatury wytwarza także mniej zanieczyszczeń wody i powietrza. Ponadto obecnie światowe zapotrzebowanie na papier jest tak duże, że niemożliwe jest zaspokojenie go bez przetwarzania makulatury. Dlatego też tak ważne jest, żeby segregować odpady.

O czym pamiętać wyrzucając papier? Najważniejsze zasady

Segregacja papieru wydaje się bardzo prosta, wystarczy wrzucić karton, tekturę, czy też gazetę do odpowiedniego pojemnika. Jednak trzeba pamiętać o kilku aspektach:

  • Makulatura musi być sucha i nie może być mocno zabrudzona np. resztkami jedzenia, farbą, olejem.

  • Nie należy wyrzucać papieru z niepapierowymi elementami (taśmą, folią).

  • Należy uważać, żeby z papierem nie trafiły inne surowce jak plastik, szkło, odpady zmieszane.

  • Do pojemników na papier nie należy wyrzucać m.in. opakowań wielomateriałowych (kartony po mleku, sokach), ręczników papierowych, papieru toaletowego, chusteczek higienicznych.

Należy pamiętać o tych zasadach, żeby zwiększyć skuteczność przetwarzania papieru. Warto przytoczyć dane z 2014 roku, kiedy w Polsce wskaźnik recyklingu makulatury wynosił tylko 45%, podczas gdy w Europie był na poziomie ponad 70%. Odpowiednio segregując papier, możemy pozytywnie wpłynąć na skuteczność odzyskiwania tego surowca.