biuro@pak-system.pl

Masz pytania? Zadzwoń: 790 700 241

Jak segregować papier – karton i tektura

Jak segregowac papier

Odpowiednia segregacja śmieci stanowi wyzwanie dla wielu osób i nie zawsze jest intuicyjna. Czasem rzeczy, które odruchowo umieścilibyśmy w danym pojemniku, należy wyrzucić do innego. W tym artykule przyjrzymy się kartonowi i tekturze — do jakich pojemników wyrzucać te odpadki? O czym należy pamiętać?

Czym jest tektura i do jakiego pojemnika należy ją wyrzucać?

Z technicznego punktu widzenia tektura znacznie różni się od papieru. Składa się ona z co najmniej dwóch warstw masy papierniczej. W praktyce najczęściej spotykamy dwie warstwy oddzielone warstwą falistą. Ponadto tektura nie jest elastyczna i połamie się przy próbie zgięcia. Jest to także gruby materiał (1-4 mm)

Ogólnie rzecz biorąc, tekturę wyrzucamy do pojemnika na papier. Jednak są od tej reguły pewne wyjątki. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zabrudzone i zatłuszczone fragmenty (np. w kartonie po pizzy). Co z nimi zrobić? Najlepiej usunąć i suchą, czystą część wyrzucić do pojemnika na papier, natomiast zabrudzone resztki do śmieci zmieszanych. Również, jeśli otrzymaliśmy przesyłkę i na kartonie jest taśma, to należy ją usunąć, a sam karton wyrzucić do papieru.

Segregowanie kartonu — o czym należy pamiętać?

Należy na początku doprecyzować, czym jest karton. Ogólnie rzecz biorąc, można go porównać do grubszej kartki — jest elastyczny i stworzony z jednolitej masy. Zaliczamy do niego m.in. różnego rodzaju pudełka po suchych produktach spożywczych (kasza, ryż itp.), opakowania po zabawkach, kosmetykach. Natomiast kartony po mleku, sokach to opakowania wielomateriałowe i ich segregacją zajmiemy się nimi w dalszej części artykułu.

Zasadniczo karton również należy wyrzucać do pojemnika na papier. Jednocześnie podobnie jak w przypadku tektury, zatłuszczone i silnie zabrudzone elementy należy oderwać i wyrzucić do pojemnika na śmieci zmieszane. Należy również zwrócić uwagę na elementy foliowe. Często możemy je znaleźć np. w kartonowych pudełkach po zabawkach dla dzieci.  Folii należy się ich pozbyć i samo opakowanie wyrzucić do pojemnika na papier.

Kartony po mleku, tektura z folią — jak je segregować?

Różnego rodzaju kartony po mleku, czy też sokach to tzw. opakowania wielomateriałowe. Składają się one z kilku warstw. Z zewnątrz jest to karton, najczęściej pokryty warstwą folii, jednak w środku znajduje się aluminium. Pomimo, że opakowanie składa się głównie z papieru, to należy je wyrzucić do kosza z metalami i tworzywami sztucznymi (wcześniej należy je dokładnie opróżnić). Do tej kategorii zalicza się też tekturę z folią z tworzywa sztucznego