Tektura czy karton? W co pakujemy przesyłki?
Przemysł poligraficzny byłby zdecydowanie uboższy, gdyby zabrakło takich materiałów jak tektura i karton. Używamy ich do prac plastycznych, czynności dekoratorskich, ale także przede wszystkim, podczas pakowania przesyłek przed ich wysłaniem do konkretnych adresatów.
Różnice poszczególnych rodzajów opakowań
Tektura od kartonu różni się kilkoma aspektami związanymi ze strukturą. Odmienne cechy tych materiałów to na przykład gramatura, grubość czy też gładkość. Ta pierwsza jest sztywna, niewyginająca, ciężka do zadrukowania i składająca się z kilku warstw. Jej gatunkowy tonaż oscyluje powyżej 315 g/m2 przy grubości mniejszej niż 4 mm. Natomiast karton, ze względu na swoje właściwości, uważamy za surowiec całkiem elastyczny, a także łatwy do zadrukowania. Produkujemy go z jednolitej masy, która finalnie charakteryzuje się parametrem gramatury wynoszącym od 160 do 315 g/m2.
Charakterystyka tektury falistej
Została wymyślona, a następnie stworzona po raz pierwszy u progu dziewiętnastego stulecia na terenie Imperium Brytyjskiego. Od 1817 roku nieprzerwanie trwa produkcja tego bardzo popularnego, przemysłowego materiału. Możemy go podzielić najogólniej na dwie duże rodziny, czyli typ lity, znany także jako meblarski, oraz falisty. Pierwsza grupa obejmuje produkty całkowicie ekologiczne, powstałe prawie wyłącznie w wyniku recyklingu oraz pozbawione szkodliwych substancji, a więc metali ciężkich, bądź formaldehydu. Druga część to produkty powstałe z połączenia od dwóch do siedmiu warstw tak zwanych linerów, przy czym warstwa środkowa (fluting) musi być falowana. Taki zabieg powoduje znaczne zwiększenie sztywności gotowego arkusza. Stosujemy go przeważnie do produkcji opakowań zbiorczych. Wyróżniamy ponadto trzy najpopularniejsze typy wnętrza tektury, które oznaczamy literami alfabetu B, C, E. Najodporniejsi przedstawiciele składają się z kombinacji co najmniej dwóch rodzajów, na przykład BC, EB, BCA, AAC i tak dalej.
Zastosowanie w codziennym życiu
W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy w swoich działaniach uwagę na ekologię i dobro środowiska. Tektury czy kartony są jednymi z najbardziej dobroczynnych elementów przemysłowych. Ulegają całkowitej biodegradacji, czyniąc to nieporównywalnie szybciej od tworzyw sztucznych. Produkt o wyższej gramaturze ma także przewagę nad wewnętrznym konkurentem w postaci uniwersalności. Materiał falisty możemy z powodzeniem wykorzystywać do opakowań, chroniących cenne wnętrze przesyłek podczas transportu bez względu na warunki, a nawet niewielką wilgotność powietrza lub deszcz.