Co to jest tektura? Co to jest karton? Różnice
Tektura oraz karton to materiały, z którymi każdy z nas spotyka się każdego dnia. Pomimo tego w dalszym ciągu bardzo często je ze sobą mylimy. Wykorzystywane są one na wystawach sklepowych, jako okładki książek, a także opakowania. Kiedy się nad tym zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że naprawdę trudno przeżyć dzień bez kontaktu z tymi materiałami. W związku z tym warto wiedzieć, że tektura oraz karton to dwie różne rzeczy i nie powinniśmy używać tych nazw zamiennie. Jakie różnice możemy wyróżnić?
Czym jest karton?
Najważniejszymi różnicami, o jakich nie można nie wspomnieć, jest oczywiście grubość oraz struktura tych dwóch materiałów. Karton charakteryzuje się elastycznością oraz jednolitością, w związku z tym jest przeznaczony do wykonywania takich rzeczy, jak teczki, lekkie pudełka czy, na przykład, pocztówki. Jego gramatura waha się pomiędzy wartością wynoszącą 160 g/m² a 315 g/m². Właśnie za jej sprawą możemy go uznać za stosunkowo łatwy surowiec w obróbce. Bez większego problemu możemy na nim coś nadrukować, dlatego bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia materiałów reklamowych, niedużych pudełek, a także okładek książek.
Czym jest tektura?
Z racji tego, że tektura składa się z aż kilku warstw konkretnej masy papierowej, jej grubość jest znacznie większego kalibru, niż wyżej opisany karton. Aby dany materiał mógł zostać uznany za tekturę, jego gramatura musi być większa niż 315 g/m². W związku z tym tego typu surowiec jest znacznie mniej elastyczny. Jego grubość sprawia jednak, że wykorzystuje się go w produkcji wytrzymałych oraz solidnych opakowań, a niekiedy nawet palet produkcyjnych.
Ponadto, jest to materiał, który może zostać poddany obróbce termicznej. Takie działanie znacznie wzmacnia jego odporność na działanie czynników atmosferycznych, a także uszkodzeń mechanicznych. Takie możliwości sprawiają, że wzmocniona tektura jest często wykorzystywana w przemyśle gastronomicznym oraz spożywczym.
Tektura falista
To właśnie ona jest wykorzystywana do produkcji wszelkich opakowań. W jej skład wchodzą zewnętrzne oraz wewnętrzne arkusze papieru. Te pierwsze, jak sama nazwa mówi, są pofalowane. Możemy wyróżnić naprawdę wiele rodzajów tego typu tektury ze względu na jej zastosowanie oraz specyfikację techniczną.
Jak widać, karton i tektura to nie to samo. Oba surowce mają wiele wspólnego, różnią się jednak grubością oraz innymi właściwościami. Przed zakupami zdefiniujmy, czego najbardziej potrzebujemy!