Jak złożyć karton?
Opakowania wykonane z kartonu czy tektury bardzo często są wykorzystywane w czasie wysyłania różnych produktów za pomocą kuriera czy też poczty. Jest to także niezwykle pomocne rozwiązanie, kiedy mamy do czynienia z przeprowadzką. Nie możemy również nie wspomnieć, że karton to świetne miejsce, w którym można przechowywać wiele rzeczy. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakimi zaletami charakteryzują się opakowania kartonowe? Jak je złożyć? Przekonajmy się!
Jakie rodzaje opakowań kartonowych możemy wyróżnić?
Najpopularniejszym typem, który z pewnością każdy z nas zna, są kartony klapowe. Jak sama nazwa wskazuje, w ich wypadku mamy do czynienia z klapami zarówno na górze, jak i dole. Ich zadaniem jest zamykanie kartonu w większości wypadków za pomocą taśmy. Możemy je zakupić w formie, która pozwala na samodzielne złożenie, gdyż spora część producentów oferuje je złożone na płasko. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zajmują one wiele miejsca, a co ważniejsze, mogą być wykorzystywane wiele razy. W czasie produkcji kartonów klapowych wykorzystuje się tektury cechujące się 7 lub 3,5 warstwami. Dzięki temu możliwe jest ich wykorzystanie zarówno w czasie transportu ciężkich, jak i nieco lżejszych przedmiotów.
Równie popularnym rodzajem są pudełka fasonowe, czyli rozwiązanie, które jest także nazywane kartonem wykrojnikowym. Skąd ta nazwa? W czasie ich produkcji wykorzystuje się nic innego, jak wykrojnik. Takie produkty w większości wypadków wykonywane są na indywidualne zamówienie danego klienta. Pudełka fasonowe charakteryzują się tym, że mogą posiadać dowolny kształt oraz wielkość. Nie możemy również nie wspomnieć, że do zamknięcia ich taśma jest zbędna za sprawą zaimplementowanych specjalnych rowków.
Jakimi zaletami charakteryzują się opakowania kartonowe?
Jedną z nich jest oczywiście pozytywny wpływ na ekologię. Karton to materiał, który może zostać poddany recyklingowi, a w czasie tworzenia nadruków kartonowych wykorzystuje się tylko i wyłącznie farby wodne. Nie możemy również nie wspomnieć o szerokim zakresie zastosowań oraz wytrzymałości na uszkodzenia. W związku z tym kartony świetnie sprawdzają się na przykład w transporcie.
Jak złożyć karton?
Wiele osób może mieć z tym problem, mimo tego, że cały proces składa się z zaledwie 4 kroków. Jakich?
- Rozchylenie boków kartonu do zewnątrz;
- Zagięcie klap prosto do środka wzdłuż przygotowanej przez producenta linii zgięcia. Należy jednak pamiętać, aby najpierw złożyć klapy krótsze, a dopiero później dłuższe;
- Sklejenie boków kartonu za pomocą taśmy klejącej;
- Odwrócenie kartonu.
Po wykonaniu wyżej opisanych kroków, nasz karton będzie gotowy do użycia.