biuro@pak-system.pl

Masz pytania? Zadzwoń: 790 700 241

Jak należy czytać międzynarodowy katalog FEFCO?

shutterstock_1214373337

Katalog FEFCO zastępuje skomplikowane i długie opisy opakowań tekturowych prostymi symbolami, które są uznane w systemie międzynarodowym. Oznaczenia te są znane na całym świecie bez względu na język. Broszura powstała z myślą o ułatwieniu pracy producentom kartonów we wszystkich krajach. Wzornik opakowań umożliwia wybór produktów odpowiednio do potrzeb. Wymiary wszystkich pudeł najczęściej podajemy w milimetrach – jeżeli nie zostało ustalone inaczej. Według przyjętych norm musimy to robić w następującej kolejności: 

długość (L) x szerokość (B) x wysokość (H). 

Wymiary są określane od wewnętrznej strony:

  • L – oznacza najdłuższy wymiar zamkniętego opakowania,
  • B – krótszy z wymiarów zamkniętego opakowania,
  • H – wysokość mierzona od podstawy opakowania do góry.

Wymiary opakowań tekturowych podawane są w mm zamkniętego produktu, oznaczamy je: 

1 wymiar x 2 wymiar (1 wymiar = w poprzek kierunku fali, 2 wymiar = wzdłuż kierunku fali).

FEFCO 02 – pudła uniwersalne

Są to produkty klapowe zbudowane z jednego kawałka tektury, które możemy łączyć za pomocą kleju, zszywacza lub taśmy klejącej. Są wygodne, ponieważ zajmują mało miejsca przed złożeniem do kształtu roboczego (np. do pakowania towaru). Zarówno podstawę, jak i wieko zamykamy za pomocą klap. 

FEFCO 03 – pudła teleskopowe

Składają się z kilku części tektury (najczęściej dwóch). Każdy z elementów posiada gotowe pokrywę i spód, które nadchodzą na siebie teleskopowo. Dzięki temu możemy je szybko połączyć i rozłączyć.

FEFCO 04 – pudła składane i tace

Ten model jest złożony z jednej części tektury. Składamy je w taki sposób, że dno jednocześnie tworzy ściany boczne i wieko. W niektórych modelach znajdują się również uchwyty i okienka. 

FEFCO 05 – pudła wsuwane

Ten rodzaj przypomina konstrukcję szuflady. Składa się z zewnętrznej obwoluty oraz części wewnętrznej. Możemy je wsuwać w siebie w dowolnych kierunkach. Niektóre modele zawierają również obwoluty do innych typów produktów.

 FEFCO 06 – pudełka trwale łączone

Ten typ składa się z korpusu i osobnych końcowych części. Przy składaniu musimy zszyć lub skleić elementy. 

FEFCO 07 – pudełka klejone jednoczęściowe

To rodzaj jednoczęściowych pojemników, które transportowane są i magazynowane jako produkty złożone. Możemy je szybko rozkładać przed użytkowaniem.

FEFCO 09 – wyposażenie wewnętrzne

Te modele pudełek są wewnętrznym wyposażeniem różnych rodzajów pojemników jako ich część składowa lub osobny element. Możemy stosować jako: wkładki, przekładki, kratownice lub wypełnienie – w zależności od potrzeb.